Pages

Senin, 18 November 2013

Obědový recept : Lokše s kozím sýrem

Na víkend jsem přijela ze země císařovny Sisi, Mozartových koulí a Sacher dortů do království, kde (velice svědomitě) kraluje král Miloš.
Vykrmila jsem se na měsíc dopředu, jak se sluší a patří. Vínka jsem si dala tolik, abych se za to nemusela jako pravá Moravačka stydět. Uspokojila jsem svou pečící úchylku a vykouzlila cheesecake. Zašla si zacvičit na mé oblíbené TRX, abych zjistila, že už je ze mě lemra líná. Zašla jsem si na ještě milovanější fit box, abych zjistila, že tak zlé to se mnou zase není. Po dlouhé době jsem viděla vynález jménem televize.
 A westíka. A blonďáka. A prošla všechny obchody, abych mohla zaplakat nad prázdnou peněženkou. A sledovala Deník Dity P. která je mi sympatická čím dál víc a už mi vůbec nevadí její trošku hrubší hlas. Napsala jsem dopis Ježíškovi, ve kterém figuruje i právě Dita. Dostala jsem Adventní kalendář.
A od přítele jsem dostala i časopis Albert (no dobře, nedostala, musela jsem ho zabavit ve prospěch státu), podle kterého jsem připravila dnešní oběd.
A protože to bylo TAK dobré, musím se s vámi podělit ještě dřív, než mě opět odveze žlutý kočár směrem na jih.
Jsou to bramborové lokše (a kdyby byla soutěž o nejdivnější slovo, nominovala bych tam právě lokše!), placky, které se dají jíst jak na slano, tak na sladko.
Příprava je jednoduchá, ale časově o trošku náročnější než bramborové placičky, které se jen opékají/smaží.
Lokše se musí nejprve vyválet, a až poté se opékají na pánvi, úplně na sucho.
Ale žádná věda to není, když to zvládla blondýna, zvládnete to i vy!
Na 10 lokší (což jsou 3-4 porce) budete potřebovat:
500g brambor
špetku soli
150g mouky (já jsem smíchala celozrnnou pšeničnou, grahamovou a bílou hladkou, protože jsme doma měli už jen zbytky. Ale v originálním receptu je napsaná polohrubá.)
Brambory uvaříte ve slupce, a až poté je oloupete. Nastrouhejte na struhadle a smíchejte s moukou. Vytvořte těsto a na pomoučeném vále z něj válejte tenké placičky. Ty poté opečte na sucho na rozpálené pávi. Hotové lokše dávejte na talíř a zakryjte je, aby se zapařily a byly hezky měkké.

 V Albertu doporučovali lokše ještě teplé pomazat husím sádlem. Já jsem si je dala bez toho, ale maminka si je pomazala (měli jsme zrovna sádlo od svatomartinské husy) a prý to byla neskutečná dobrota!
Ale i pomazané máslem by určitě měly něco do sebe.
A ještě lépe máslem burákovým, omnomnom.
Já jsem je poobědvala s kozím sýrem, který k tomu padl jako prdel na hrnec.
Ehm....tedy kozím....no....spíš falešným kozím. Ale bylo mi blbý psát do nadpisu Lokše s kozím sýrem, který kozí vlastně není.
Nadšeně jsem ho koupila (byl ve slevě! :D), ale až doma jsem si přečetla, že kozí sýr obsahuje jen ze tří procent. A taková nadšená koupě už se mi prosím pěkně povedla podruhé, na kozy já prostě slyším.
Ale tak jako tak chutnal moc dobře, kozí příchuť tam je dost znatelná, i když asi uměle vytvořená - ale nevadí :D
Dobře budou chutnat ale se sýrem jakýmkoliv, nebo třeba se špenátem a šunkou...nebo olomouckýma tvarůžkama...nebo naopak s povidlama....nebo tvarohem a banánem.
Tak dobrou chuť a Auf Wiedersehen!

0 komentar:

Posting Komentar