Pages

Kamis, 31 Januari 2013

Domácí burákové máslo

Jediné co potřebujete jsou nesolené arašídy (použila jsem cca 250g) - lepší jsou ty pražené, máslo má potom výraznější chuť, lžičku soli a cukru a 1-2 lžičky oleje.
A postup je extrémně jednoduchý, po troškách přisypávejte arašídy do mixéru, přidejte sůl, cukr a olej a mixujte. Důležité je ale mixovat vždy jen pár vteřin a potom na chvíli přestat, jinak se vám mixér zavaří. (mně se z mixéru začalo kouřit, tak jsem musela přestat a počkat až vychladne - ale pšššt, neříkejte to mamce! :D) 
Potom už jen stačí máslo přendat do skleničky....a ochutnávat!
Arašídy jsem koupila v Bille, 500g za 55 korun, ale použila jsem jen půlku balení.

Senin, 28 Januari 2013

RECEPT: Celozrnná vánočka

Vánočku mám hrozně ráda, ale většinou ji jím jen jednou ročně, asi vás nepřekvapí, který den to je. Klasickou, poctivou z bílé mouky, od maminky samozřejmě. 
Teď už Vánoce nemáme, ale na vánočku jsem dostala chuť, rozhodla jsem se ji upéct, a aby ráno více zasytila a byla zdravější (prostě pro lepší pocit, až se s ní budu cpát :D), zkusila jsem to i přes protesty mamky a sestry z celozrnné mouky a s menším množstvím tuku. A k překvapení nás všech se opravdu povedla, dneska mi dokonce mamka volala z práce, že si ji dává ke svačině a je tak dobrá, že si ji ani nemusela pomazat máslem, tak jako to jindy dělá.
Kdybych věděla, jak dobrá bude, upekla bych ji rovnou větší, takhle je to jenom taková mini ňuňuňu roztomilá vánočka. Takže jestli ji budete péct, doporučuji z dvojnásobného množství.
Je to moje první vánočka v životě, a musím říct, že hned napoprvé se povedla. ( fuj, cítíte jak tady smrdí ta samochvála?:D )
Na malou vánočku budete potřebovat :
150g celozrnné mouky ( já jsem měla pšeničnou celozrnnou )
100g bílé hladké mouky
30g másla
50g cukru
špetka soli a muškátového oříšku
jeden žloutek ( bílek bude na pomazání )
kvasnice (půl balíčku ) 
120 ml mléka
kůra z jednoho citronu
lžička vanilkového aroma
Mouky sesypte dohromady, a z trochy cukru, trochy teplého mléka a kvasnic vytvořte kvásek a nechte chvíli odpočívat. Mezi tím rozmixujte máslo s cukrem a žloutkem, a poté přidejte k moukám spolu se zbytkem ingrediencí a s pomocí mléka vypracujte těsto, mělo by být trochu řídké. Nechte nakynout na teplém místě cca 30 minut a potom na pomoučeném vále upleťte vánočku. Těsto rozdělte na osm dílů. Ze 4 dílů upleťte copánek, na to položte copánek ze 4 dílů, a poslední díl vyválejte do válečku, přepulte ho a zamotejte. Vánočku propíchněte na několika místech špejlemi aby se nerozpadla, pomažte žloutkem a dejte péct na 180 stupňů přibližně půl hodiny.
Přiznám se, že s pletením toho copánku ze 4 mi pomáhala mamka, ani ve svých 21 letech to nezvládám (ale nikomu to neříkejte!) Ale ze tří umím sama, haha! :D
Ta celozrnná mouka tam skoro cítit není, na chuti to určitě neubírá.
Takže když to shrnu, vánočku doporučuje jedenáct z desíti blondýn, a je tak dobrá, že je problém vydržet až do rána na snídani, pokud ji budete péct večer jako já!

Jumat, 18 Januari 2013

TIP NA KRÁLOVSKOU SNÍDANI: Müsli od Mixitu

Hezký den!
Jak zaručeně zhubnout bez námahy dvě kila za dva dny? Zkuste chřipkovou dietu, je stoprocentně účinná ! :D A tak vás zdravím z postele protože nemám sílu ani sedět, což se mi moc nehodí, protože za dva dny mám nejtěžší zkoušku, a nejsem schopná si zapamatovat ani písmenko:/ Ale dost o chřipce, dnešní článek bude o něčem mnohem příjemnějším, a tím je výborné müsli:)
O stránce http mixit.cz, kde si můžete namíchat müsli přesně podle svých představ a chutí už jste nejspíš slyšeli. Já jsem ale zaostalá, a svoje první müsli z mixitu jsem ochutnala až teď :D  ( teda před nemocí, teď jím jen dva rohlíky denně :D )
Jsem největší müsli žrout, ochutnala jsem snad všechny druhy i značky co jsou v supermarketech, od těch nejlevnějších až po ty dražší, taky si moc ráda upeču domácí müsli, které je mnohem levnější a zdravější než to zapékané kupované ( které mi ale chutná taky :D ). A tak jsem si kupovala nebo pekla své oblíbené druhy, a byla spokojená. Ale teď už můžu říct, že mixitu nesahá müsli ze supermarketu ani po kotníky :)
Přirovnala bych to asi k tomu, když celý život jezdíte ve Fiatu, jste s tím autem spokojení, dobře jezdí....potom se ale svezete v BMW, a hned poznáte ten rozdíl. A mixit je právě jako BMW mezi autama, prostě o třídu výš! :DD (hrozný klišé, já vím..:D )
Nejlepší ale bude, když shrnu plusy a mínusy, jinak se do toho zamotám úplně:D

Plusy : 
+ Müsli si namícháte přesně podle sebe - vyberete si z několika druhů cereálního základu, potom pokračujete dál výběrem sušeného ovoceoříšků a na závěr můžete přidat třeba ještě čokoládové hoblinky. Takže už nemusíte z musli vybírat rozinky nebo ořechy, pokud vám nechutnají. A naopak se zase nestane, že byste chtěli oříškové musli, a v celém balení by bylo oříšků tolik, že byste je spočítali na prstech ( a to i v případě, že byste o tři prsty nešťastnou náhodou přišli :D ), tak jak tomu často bývá u müsli ze supermarketu.
+ suroviny jsou kvalitní a čerstvé, to poznáte hned při otevření podle vůně :) První co mě napadlo při otevření tubusu bylo, že to voní jako když rozbalíte bílou Milku s oříškama :D
+ množství surovin si také vybíráte sami. Když máte hodně rádi třeba papáju nebo para ořechy, můžete si dát třeba trojnásobné množství
+ máte kontrolu nad energetickou hodnotou - už když mixujete, vpravo se vám automaticky ukazuje energetická hodnota včetně sacharidů i tuků a bílkovin. Pokud chcete mít müsli dietní, není problém si ho namíchat zcela bez cukru, jen s oříškama nebo sušeným ovocem. A když jste naopak hodně mlsní, můžete zvolit hned čokoládový základ, a přidat všechny možné dobroty od lentilek přes oříšky v čokoládě až po gumové medvídky.
+ velký výběr přísad - když si koupíte müsli v obchodě, jsou v něm většinou mandle nebo v lepším případě pár lískových oříšků a sušený banán s rozinkama. Tady si ale můžete vybrat z mnohem "exotičtějších" přísad jako papaya, moruše nebo makadamové či pekanové ořechy, všech možných druhů ovoce od datlí a fíků až po kivi
+ jako plus beru i krásné balení - tubus, na kterém je napsaný přímo název müsli, který si sami vyberete ( já mám Blonďatou snídani, nečekaně...:D )
+ v nabídce je i cereální základ pro "bezlepkaře", nebo různé kaše
+ už se mi nestane, že bych si koupila müsli a hned po otevření z toho vyjedla všechny oříšky ( nebo jiné oblíbené přísady ), a pak nadávala, že tam nejsou a že to mám jen "suché" :D Teď bych totiž musela vyjíst celý tubus, protože je plný všeho co mi chutná nejvíc :D
A co obsahuje moje "Blonďatá snídaně"?  ( kromě cereálního základu )
A teď jdeme na mínusy :
- vyšší cena. To u hodně lidí může hrát důležitou roli, můj tubus vyšel na 240 korun, což není úplně zanedbatelná částka a pro někoho kdo snídá každý den müsli by se to prodražilo. Cena je ale podmíněna kvalitou, a občas je přeci potřeba se něčím odměnit - třeba teď, když je zkouškové období a uzavírání známek ve škole :)
- hrozně rychle mizí - je to tak dobré, že je problém se ovládnout a nechodit pořád užírat do kuchyně :D
Bez mučení přiznávám, že mi bylo müsli poskytnuto na otestování zdarma, to ale nic nemění na tom, že názor je čistě můj, nikdo mě nenutil, abych to vychválila jako Horst Fuchs nový odšťavňovač :D
Kdyby to stálo za prd, opravdu bych neměla problém to napsat - můj názor se totiž nedá koupit ani za kilo pekanových ořechů! ( no i když...kilo? o tom bych možná přemýšlela...:D )

Rabu, 16 Januari 2013

Palačinkový speciál

Hezký den!
Teď zrovna mám jako většina vysokoškoláků zkouškové období, a tak se snažím proměnit se ve šprtku......zatím bohužel neúspěšně, Hermiona ze mě hold asi nikdy nebude...:D
Ale abych si ty učící dny zpříjemňovala hned od rána, dělám si pořádné dobré a zdravé snídaně, protože nic nezačne den tak dobře, jako třeba..........palačinky! :D 
Snídaně je základ dne, a jak už jsem psala stokrát, bez ní bych nebyla schopná normálně fungovat - to co snídám se často mění, od různých kaší přes musli, domácí buchty a zdravější koláče, tmavé toasty s burákovým máslem až po palačinky. 
A protože teď mám zrovna "palačinkové období", podělím se s vámi o své oblíbené recepty. Předem se omlouvám za jejich estetickou stránku, nejsou to zrovna královny krásy a není to ani vrchol originality :D A taky je nemám nijak nazdobené, protože nejradši mám prostě "nudnou" kombinaci bílého jogurtu s banánem.
Jedním z důvodů, proč píšu tenhle blog je to, že chci všem ukázat, že zdravé jídlo není jen zrní a mrkev, že to nezabere moc času, a hlavně to zvládne každý - protože já v kuchyni zručná opravdu nejsem, to by vám všichni z rodiny s radostí potvrdili!:D  
Pro hodně lidí jsou palačinky synonymem něčeho nezdravého a "hříšného", ale tak to vůbec být nemusí, vždyť se nemusí smažit ve vrstvě oleje jako langoš a podávat pod hromadou šlehačky :) A když je navíc uděláte z celozrnné mouky nebo s vločkami, máte snídani která vás i dobře zasytí :)
Celozrnné
palačinky - na 2-3 kousky - tři lžíce celozrnné mouky, dvě lžíce pomletých ovesných vloček, lžíce bílé mouky, lžička vanilkového cukru a mléko
Proteinové palačinky : vrchovatá polévková lžíce proteinového prášku,dvě lžíce pomletých ovesných vloček, dvě lžíce celozrnné mouky, jedno vejce a mléko..
Moje nejoblíbenější cizrnové lívanečky :) Ty si dávám dost často, řekla bych že každý týden...:D buď k snídani, nebo i k obědu - a opět s banánem a bílým jogurtem :D
Ovesné palačinky -  Na 5-6 malých tenoučkých palačinek :
4 polévkové lžíce ovesných vloček ( pomleté, a nebo EMCO - jemné vločky), 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce celozrnné mouky,mléko ( od oka, tak aby bylo těsto hodně tekuté ),1 vejce..
Špaldové palačinky - Na jednu porci ( dvě větší palačinky ) :
1 vejce, 3 lžíce špaldové mouky, 2 lžíce hladké mouky, špetku prášku do pečiva, malou lžící vanilkového cukru, mléko ( od oka, tak aby vzniklo řidší těsto ).

Banánová palačinka ( je i na první fotce ) : tohle je pro změnu moje oblíbená svačinka - jen jeden banán a jedno vajíčko, banán pořádně rozmačkat a vidličkou promíchat s vajíčkem, a opékat na pánvi potřené olejem - a výborná sladká palačinka úplně bez cukru je na světě :)
Palačinky si dělám na těchto oříškových olejích - a opravdu nádherně voní, když otevřete pistáciový olej, voní to jako kdybyste otevřeli sáček pistácií! :D
Oleje jsou z Lidlu, ale bohužel nejsou součástí stálé nabídky, byl to myslím nějaký ten "luxusní týden" :D
Moc dobré jsou taky jablečné palačinky, ale ty bohužel vyfocené nemám - suroviny jsou stejné jako u palačinek výše, jen do těsta ještě nastrouhám jedno jablko. To palačinky i hezky osladí, tak není potřeba ani přidávat cukr :)

Minggu, 06 Januari 2013

OBĚDOVÝ TIP : Bulgur 3x jinak

Bulgur je předvařená nalámaná celozrnná pšenice, obsahuje železo, hořčík, vitamín A a vlákninu, díky které také dobře zasytí. Chutí se vzdáleně podobá rýži, vzhledem připomíná spíše kuskus, ale je tvrdší...Kdyby spolu kuskus a kroupy měly miminko, byl by to právě bulgur! :D(achjo, to je zase přirovnání..:D )
Jeho příprava je jednoduchá - opláchne se pod tekoucí vodou a dá vařit na 2 minuty do osolené vody v poměru 1 díl bulguru na 2 díly vody. Poté se nechá 20 minut dojít pod pokličkou. Hodí se jako příloha, na přípravu různých "rizot", do salátů, na karbanátky, do nádivek nebo do polévek.
A jak ho mám nejradši já? Neděste se, že ve všech třech receptech jsou houby, pokud je nemáte rádi, obejde se to klidně bez nich, nebo místo nich přidejte třeba kuřecí maso, šunku nebo tofu.
Bulgur sám o sobě je dost suchý, takže ho mám radši, když je takový mazlavější, a právě proto přidávám protlak, lučinu nebo lžičku zakysané smetany, nebo sojovou omáčku.
1) Bulgur ( cca 80g ) s rajčatovým protlakem, houbama (co jsme měli v mrazáku od léta - hlavně ryzce a hříbky), a na to nastrouhaný parmezán.
2) Opět cca 80g bulguru, lžíce lučiny na zjemnění, houby, listový špenát a navrch nastrouhaný parmezán.
3) Bulgur,uzené tofu, žampiony a velká lžíce sojové omáčky z M&S.