Pages

Senin, 21 April 2014

Parmazánové grissini a dobroty k vínu

Sklenička vína denně prospívá zdraví. Vědecky prokázáno.
Jenže znáte to. Občas prostě není buď čas a nebo nálada na to, sednout si ke zdravotní sklence.
Ale zahrávat si se zdravím by se nemuselo vyplatit, a tak je potřeba si jednou za čas večer sednout, otevřít si lahvinku a dohnat všechny sklenky za uplynulý týden. A preventivně i na pár dní dopředu. 
Zdraví, nezapomínejte.
O cideru taková studie zatím provedena nebyla, pokud vím.....ale jsem si jistá, že jeho účinky jsou stejné.

A zrovna včera takový večer nastal. V ledničce se chladilo vínko a v regále v Bille na nás volal cider. Odolat nešlo, a tak bylo potřeba připravit i nějaké dobroty k tomu, a pokud možno rychle.

A tak jsem si vzpomněla na grissini, italské chlebové tyčinky, které jsem chtěla upéct už dlouho předlouho. A teď nastala ta ideální situace.
Prošla jsem si několik receptů, okoukala poměry tekutin a mouky, ale nakonec si je stejně udělala podle sebe (nebo spíš podle toho co dům dal :D) a dokonce do nich propašovala i celozrnnou mouku, což přítel nejspíš ani nepoznal, soudě podle toho jak rychle mizely.

Recept je na množství, které vidíte na fotce, což je pro dva tak akorát (ale nebudu zapírat, klidně bych se do nich pustila sama a vůbec se nedělila :D).
- 60g celozrnné pšeničné mouky
- 40g bílé hladké mouky
- 100ml vlažné vody
- 5g čerstvého droždí
- lžička cukru
- lžíce soli
- 4 lžičky oleje (olivového, od sušených rajčat, slunečnicového...) plus trochu na potření
- hrst strouhaného parmezánu
Do hrníčku dejte pár lžic vlažné vody, přidejte cukr a rozdrobte droždí. Po chvilce, až vzdejde kvásek, ho přidejte k moukám a všem ostatním přísadám. Dolijte zbytek vody a olej a vypracujte těsto.
Nechtě hodinu kynout na teplém místě.
Po hodině dejte těsto na pomoučený vál, vykrájejte placku tlustou cca 1 cm a rádýlkem nebo nožem odkrajujte proužky. Ty pak už jen zamotejte a pokládejte na plech s pečícím papírem. Před pečením je ještě lehce potřete olejem (já jsem měla od sušených rajčat) a posypte solí.
A pečte na 200 stupňů, 25-30 minut.
A nejlépe chutnají samozřejmě čerstvé.
Původně jsem plánovala, že tyčinky budeme namáčet do různých pomazánek, ale nakonec byly TAK dobré, že jsme je jedli jen tak samotné. A do pomazánek si namáčeli zeleninu.
Připravila jsem guacomole z avokáda, hummus z cizrny se sušenými rajčaty a sýrovo-tvarohovou pomazánku.
(a trochu jsem se inspirovala u nejmilejší Terezky, která připravila to nejlepší pohoštění)
Guacomole určitě znáte. Jednoduchá a výborná klasika. Stačí rozmačkat zralé avokádo, přidat velkou lžíci bílého jogurtu, zakysané smetany a nebo lučiny, pár kapek citronové šťávy a osolit a opepřit.
Hummus jsem udělala z plechovky cizrny, s lžící oleje a se sušenými rajčaty. Všechno dělám od oka, ale víceméně to byl tento recept.
A sýrovo-tvarohová pomazánka byla ze 3 lžic nízkotučného tvarohu, 1 velké lžíce lučiny, 1 lžíce čerstvého kozího sýra (pokud nemáte tak dejte více lučiny) a 4 najemno pokrájených plátků uzeného eidamu. A pak už stačí jen dosolit.
A k namáčení se skvěle hodí třeba právě mrkev a okurka.
A co vy? Co si dáváte nejradši k vínku? U nás se těší velké oblibě ještě všechny možné sýry ze sýrárny, nejlépe ty kozí. A všechny možné uzené.
Mějte krásné Velikonoční pondělí! (a nejlépe ho oslavte s nějakým tím vínkem a tyčinkami :D)

0 komentar:

Posting Komentar